תיאום הדרכה פרטית
0544-234407
arie@vegankarma.co.il

WhatsApp chat
דהרמה וקארמה 2018-07-12T22:34:08+00:00

דהרמה וקארמה

מתוך ויקיפדיה:
דְהַרְמַה או דְהַמַּה משמעותה אמת, צדק ויושר, המציאות המוחלטת של החיים, טבע התופעות; אך גם חובה חברתית, מוסרית או דתית. מבחינה אתית פירושה הוא ‘הדרך הנכונה לחיים‘ הנובעת ממכלול חובות האדם או ‘התנהגות נאותה’ במיוחד במובן דתי או חברתי.”

כלומר, הדרך שלנו, של כל אחד משלנו, והדרך קובעת, יותר מאשר התוצאה, וכך גם בבחירות האוכל שלנו.

ואולי קארמה קיימת? (קארמה: “מתאר מחזור מלא של יחסי סיבה-תוצאה. עקרון מרכזי הוא שהכוונה והמעשים של בן אדם (סיבה) משפיעים על העתיד של אותו בן אדם (תוצאה), כאשר מעשים טובים ישפיעו על קארמה טובה ועל האושר העתידי של הבן אדם ולהפך.”

אז אולי כמו אחרים ביניכם, גם אנ שאלתי את עצמי האם יש משהו כמו קארמה, ובלי ספק קו מנחה של החיים צריך להיות שהכל זמני, ואתם אף פעם לא יודעים מתי החיים שלכם או של אחרים יגמרו. וכן, עדיף לעשות טוב מאשר פחות טוב.

ובעניין זה אני יכול לספר שדי בוודאות בודהה בורגרס לא היה ממשיך מעבר לתקופה של שנה בסניף השני של יהודה הלוי, כי הבנתי שם במהלך השנה הראשונה שיש לי עם סניף גדול יותר בעיות מאשר שאוכל להתמודד איתם, והבעיה העיקרית היתה הקושי למצוא צוות מתאים ולהיות מסוגל לשלם לו בהתאם, במיוחד במתחשב לשכר שמלצרים וברמנים יכלו להרוויח, רק שכמובן אצלנו כמסעדת דלפק היקף הטיפים היה מצומצם ביותר.

ולמען האמת די רק במקרה המסעדה המשיכה בינואר 2009 (ופעלה לבסוף עד אוגוסט 2016), כי באופן הגיוני לגמרי הגעתי למסקנה שהסיכויים להצליח בלהחזיק מסעדה של ממש הם קלושים, פרסמתי מודעה, ולבסוף נמצא גם קונה (שרצה להפוך את המקום למשהו אסייתי, לא קשור לטבעונות או צמחונות), וקבענו לחתום על זיכרון דברים שאותו התכוונתי להציג לבוכצ’י ודרור, שני השותפים שלי, שגם הם באופן נכון לגמרי הפצירו בי לקבל את העובדה שהמשימה גדולה עלי. ואני לא יודע אם לצערי או לא, אבל עוד לפני קיום הפגישה המסכמת גוייסתי גם אני בצו 8 (אכן לדעתי די לא תקין מצד המדינה לגייס גם אנשים שכן יש להם עסק עצמאי ולעיתים מתקשים ממילא להחזיק אותו), וכמובן גם היו מסתדרים בלעדי, אבל בגלל הגיוס התבטלה הפגישה ולי נשארו שבועיים וחצי לחשוב.

בכל מקרה, השבועיים וחצי לא שינו את דעתי על ההיתכנות של בודהה בורגרס, אבל כן (עם איחור קל של 10 שנים) השתכנעתי שזה לא רק היה ממש טיפשי להפרד מגרושתי (כי היא היתה הבחורה היפיפיה והמקסימה שכל אחד ואחת רצו להיות איתה, והיא סך הכל רצתה לעזור לי וידעה שאסתדר פחות בלעדיה), אלא זה גם היה לא בסדר, כי הייתי צריך לנסות למצאו פתרון אחר, והתפרקות של חברות של 4 שנים לא הועילה לשום דבר. כאמור, ההבנה הזאת הגיע באיחור, כן אוכל לציין להגנתי שהיה עלי רוב הזמן עומס עבודה גדול וכמובן גם פרויקט העיקורים לא הפחית ממנו, ולכן השבועיים וחצי של מבצע היו פרק הזמן הראשון הארוך לחשוב, ועם כל מה שקרה ולא קרה, לא יכולתי להתכחש לתחושה שהמונח קארמה לעיתים לא רחוק מדי ממציאות החיים.

(וכ-10 שנים אחרי ההתלבטות הזאת פגשתי שוב באקראי מי שראשון ‘הזהיר’ אותי מקארמה רעה, ויתכן הוא משתייך לאלה שרואים את הדברים באופן כנראה יותר נכון, אולי או יתכן כי הם יותר חכמים ממני, או רואים את החיים בצורה אחרת, ואחד כזה היה מרקוס (נדמה לי, אני כבר לא בטוח בעניין שמו), שהכרתי בעבודה הראשונה שלי במשרד לכתיבה טכנית, שנינו היינו באותו הגיל, רק שהוא עלה בגיל 18, ואני כבן 23, שנינו דוברי גרמנית, ושנינו לבסוף עם קורסי הסבה נכנסנו להיי-טק, ובמקרה גם עבדנו למשך זמן קצר בחברות סמוכות. וגם מרקוס היה די ביקורתי כלפיי, פעם ראשונה לפני 20 שנה, אחרי שהבין שנפרדתי מגרושתי (שפגש כאשר עבדנו באותו המשרד לכתיבה טכנית), ופעם שנייה 10 שנים אחרי זה שהגיע לדייט עם בחורה צמחונית. בכל פעם הוא הסביר לי שאין הגיון במעשיי, שעזבתי תחום עיסוק הכי טוב שיכול להיות (כנ”ל בעניין גרושתי), ולא בטוח שאצליח לחזור כשארצה, ושאשקיע את כספיי בקניית דירה, ולא במסעדנות. והוא נזכר במה שאמר לי 10 שנים לפני, שמעשה כמו הפרידה שלי מענת רק יכול להביא לקארמה רעה, ושאל אותי האם זכרתי מה אז אמר והאם הוא צדק.)

ולא בהכרח שהאמנתי בקארמה, אבל מי יודע, ולכן המסקנה היתה שאולי מוטב להימנע מקארמה פחות חיובית פעם נוספת, ומובן שסגירת בודהה בורגרס לכל הפחות לא היה מטיב עם בעלי החיים שהיו נאכלים על ידי אלה, שלא עוד היו יכולים להיות לקוחותינו. ולכן פגישת המסירה בוטלה פעם נוספת והמסעדה המשיכה ואיתה אני בנסיון להתמודד איתה.

מה שכן די בטוח בהקשר של תזונה, מי שגורם לסבל ומוות של אחרים, יאבד את החיים של עצמו בהסתברות גבוה מוקדם מאשר שהיה מכבד חיים של אחרים.

(ובהקשר של מרקוס, די לדאבוני פגשתי אותו שוב, הפעם באופן אקראי לגמרי, כ-10 שנים אחרי המפגש הקודם בבודהה בורגרס, כאשר כדי לנסות להתמקצע בחזרה בענייני תכנות, אני יושב (ושומר ולומד) בלילות בלובי של מגדל מגורים, וכמובן מי שיוצא מהמעלית (ביולי 2018) אחרי סיום משחק מונדיאל היה מרקוס, אז אכן לא נעים לפגוש מישהו שאמר דברים נכונים (כי אכן כבר לא מקבלים אותי אחרי 13 שנה היעדרות מתחום התכנות). שלומו היה טוב, והוא שוב נזכר במה שאמר לי 20 שנה לפני, בענייני קארמה, וכן, הוא צדק.)

תוצאת תמונה

והנה מה שהיה לאחרים (רובם לפני) להגיד על קארמה וטבעונות:

Do You Believe In Karma? – Vegan American Princess

The karmic rewards of becoming a vegetarian | The Spectator

Eating for Good Karma – VegKitchen

Karma Free Foods

העמוד הבא: בודהה בורגרס – נסיון סיכום

ואחריו: מוסר

תגובות ושאלות