תיאום הדרכה פרטית
0544-234407
arie@vegankarma.co.il

WhatsApp chat
דהרמה וקארמה 2018-05-20T17:37:34+00:00

דהרמה וקארמה

מתוך ויקיפדיה:
דְהַרְמַה או דְהַמַּה משמעותה אמת, צדק ויושר, המציאות המוחלטת של החיים, טבע התופעות; אך גם חובה חברתית, מוסרית או דתית. מבחינה אתית פירושה הוא ‘הדרך הנכונה לחיים‘ הנובעת ממכלול חובות האדם או ‘התנהגות נאותה’ במיוחד במובן דתי או חברתי.”

כלומר, הדרך שלנו, של כל אחד משלנו, והדרך קובעת, יותר מאשר התוצאה, וכך גם בבחירות האוכל שלנו.

ואולי קארמה קיימת? (קארמה: “מתאר מחזור מלא של יחסי סיבה-תוצאה. עקרון מרכזי הוא שהכוונה והמעשים של בן אדם (סיבה) משפיעים על העתיד של אותו בן אדם (תוצאה), כאשר מעשים טובים ישפיעו על קארמה טובה ועל האושר העתידי של הבן אדם ולהפך.”

אז אולי כמו אחרים ביניכם, גם אנ שאלתי את עצמי האם יש משהו כמו קארמה, ובלי ספק קו מנחה של החיים צריך להיות שהכל זמני, ואתם אף פעם לא יודעים מתי החיים שלכם או של אחרים יגמרו. וכן, עדיף לעשות טוב מאשר פחות טוב.

ובעניין זה אני יכול לספר שדי בוודאות בודהה בורגרס לא היה ממשיך מעבר לתקופה של שנה בסניף השני של יהודה הלוי, כי הבנתי שם במהלך השנה הראשונה שיש לי עם סניף גדול יותר בעיות מאשר שאוכל להתמודד איתם, והבעיה העיקרית היתה הקושי למצוא צוות מתאים ולהיות מסוגל לשלם לו בהתאם, במיוחד במתחשב לשכר שמלצרים וברמנים יכלו להרוויח, רק שכמובן אצלנו כמסעדת דלפק היקף הטיפים היה מצומצם ביותר.

ולמען האמת די רק במקרה המסעדה המשיכה בינואר 2009 (ופעלה לבסוף עד אוגוסט 2016), כי באופן הגיוני לגמרי הגעתי למסקנה שהסיכויים להצליח בלהחזיק מסעדה של ממש הם קלושים, פרסמתי מודעה, ולבסוף נמצא גם קונה (שרצה להפוך את המקום למשהו אסייתי, לא קשור לטבעונות או צמחונות), וקבענו לחתום על זיכרון דברים שאותו התכוונתי להציג לבוכצ’י ודרור, שני השותפים שלי, שגם הם באופן נכון לגמרי הפצירו בי לקבל את העובדה שהמשימה גדולה עלי. ואני לא יודע אם לצערי או לא, אבל לילה לפני הפגישה גוייסתי גם אני בצו 8 (אכן לדעתי די לא תקין מצד המדינה לגייס גם אנשים שכן יש להם עסק עצמאי ולעיתים מתקשים ממילא להחזיק את העסק שלהם (כתבתי עוד בעניין הזה בסיכום של בודהה בורגרס), וכמובן גם היו מסתדרים בלעדי, אבל בגלל הגיוס (כן העמידו אותנו בכוננות כבר שבוע לפני) ונסיעתי בבוקר לדרום התבטל הפגישה ולי נשארו שבועיים וחצי לחשוב, ונדמה לי גם ששכחתי לקחת את מחשב הנייד שלי), בכל מקרה היה לי זמן, ועוד הרבה שנים לפני, בהיות עוד ילד, נחשפתי אל פילוסופיות המזרח וספרים על אורח חיים בריא (וזה הודות לאבא שלי ז”ל), ואני אף פעם לא ממש ידעתי איך להתייחס לרעיונות מסוימים כמו קארמה, גלגול נשמות וגם העניין שאולי ממילא בגדול הכל קבוע מראש?

בכל מקרה, השבועיים וחצי לא שינו את דעתי על ההיתכנות של בודהה בורגרס, אבל כן (עם איחור קל של 10 שנים) הגעתי למסקנה, שזה לא רק היה ממש טיפשי להפרד מגרושתי (כי היא היתה הבחורה היפיפיה והמקסימה שכל אחד ואחת רצו להיות איתה, והיא סך הכל רצתה לעזור לי וידעה שאסתדר פחות בלעדיה), אלא זה גם היה לא בסדר, כי הייתי יכול לנסות למצאו פתרון אחר, והתפרקות של חברות של 4 שנים לא הועילה לשום דבר. כאמור, ההבנה הזאת הגיע באיחור, כן אוכל לציין להגנתי שהיה עלי רוב הזמן עומס עבודה גדול וכמובן גם פרויקט העיקורים לא הפחית ממנו, ולכן השבועיים וחצי של מבצע היו פרק הזמן הראשון הארוך לחשוב, ועם כל מה שקרה ולא קרה, לא יכולתי להתכחש לתחושה שהמונח קארמה לעיתים לא רחוק מדי ממציאות החיים.

ועבורי אז המסקנה היתה שאולי מוטב עבורי להימנע מקארמה פחות חיובית פעם נוספת, ומובן שסגירת בודהה בורגרס לפחות לא היה מטיב עם בעלי החיים שהיו נאכלים אם כמה מהלקוחות לא היו אוכלים אצלנו, ולכן פגישת המסירה בוטלה פעם נוספת והמסעדה המשיכה ואיתה אני בנסיון להתמודד איתה.

מה שכן די בטוח בהקשר של תזונה, מי שגורם לסבל ומוות של חיים אחרים, יאבד את החיים של עצמו בהסתברות גבוה מוקדם מאשר שהיה מכבד חיים אחרים.

תוצאת תמונה

והנה מה שהיה לאחרים (רובם לפני) להגיד על קארמה וטבעונות:

Do You Believe In Karma? – Vegan American Princess

The karmic rewards of becoming a vegetarian | The Spectator

Eating for Good Karma – VegKitchen

Karma Free Foods

העמוד הבא: בודהה בורגרס – נסיון סיכום

ואחריו: מוסר

תגובות ושאלות