תיאום הדרכה פרטית
0544-234407
[email protected]

WhatsApp chat
בחירה ומשמעות2018-11-16T05:50:25+00:00

בחירה ומשמעות

מובן לי שהדברים הבאים ישמעו כמו פילוסופיה בגרוש, אבל אם נתעסק בזה, מה הם החיים?

יתכן בחירות והחלטות.

לא בטוח שהכל בידינו, אולי כן יש גורל, אולי כן הכל קבוע מראש?

ומה המשמעות של חיינו?

אולי בבחירות, יתכן בנסיון לעשות אותם נכון, ובלהבין השלכות, בלבחור טוב מעל רע, נכון מעל לא נכון.

כלומר אכן אולי הדרך חשובה מהמטרה, כי הדרך בשליטתנו, השגה של מטרה לעולם לא.

ויתכן בלשנות ולהסביר, בלתרום ובעצם הנסיון.

כלומר המשמעות היא אולי בדרך שלנו, בהזדמנות לבחור ולבצע החלטות, וזה די בצורה חופשית וזה מה שמבדיל אותנו מכל יתר בעלי החיים על כדור הארץ, שלהם יש פחות חופש בחירה.

והדרך שלנו כולל גם את האינטראקציה עם הסביבה ועם אלה שאנחנו יכולים לעזור להם, ויתכן מישהו אחר יוכל לעזור לנו. ולכן מתן עזרה הדדית תוך הכרה בעובדה שלכל אחד יש יתרונות ויכולות וקשרים והזדמנויות, אבל גם לעיתים חסרים, מצריך עזרה הדדית במובן הרחב של מסגרת חברתית, אם זה זוג, קהילה, עבודה, ובעצם כל דבר, כי יש בכל אחד מאיתנו את היכולת לעזור לשני, וזה לגמרי חשוב להתקדמותנו כחברה, וכמובן גם נותן משמעות לחיים.

(ואכן את העניין של עזרה הדדית למדתי להכיר, כי עקב העובדה שהמסעדה הפסידה בשנים הראשונות וכיסוי ההפסד הגיע מכיסי, ולעומת זאת הרווח הועבר על פי הסכם מייסדים ראשון אל שני השותפים שלי שהשקיעו וכמובן בצדק ביקשו לראות את השקעתם חוזר אליהם, ובזמן סביר, ולכן מתי שהתברר ל-4 הטבחים האריטראים שניתן לדרוש עוד כספים בנוסף לשכרם הגבוה משמעותי משל חבריהם במסעדות אחרות והגישו תביעות, ובצורה מאורגנת, הסתבר חוסר היכולת שלי להתמודד כלכלית עם תביעות אלה, כי כמובן רק שכר הטרחה כבר עולה בארץ לא מעט, והיו כמה תיקים, ועוד תביעה אזרחית שניסה לנצל את המצב הזה, ובאופן הכי אמיתי, לו לא היה עוזר לי לקוח ותיק מהימים הראשונים של בודהה בורגרס, ממש לא נראה לי שהייתם קורים שורות אלה, כי המצב אז היה נראה מאוד עגום, ועו”ד רון דינור לגמרי הציל אותי ועזר מתי שעזרה היתה אכן נחוצה.)

וזה מה שיש, לעשות מה שניתן לעשות, לשנות מה שניתן לשנות, ולעזור למי שצריך עזרה, ובלי ספק זה אומר שנוכל לבצע שינוי תחילה בנו דרך בחירה נכונה של מזונות. כך עשינו משהו, וגם צעד קטן הוא צעד בכיוון הנכון, ולו רוב האוכלוסייה היתה טבעונית, גם היו פחות מתחים, ועם זה פחות מלחמות וקונפליקטים, ובסוף היה יכול להיות שלום?

ויתכן הנסיון למצוא משמעות, לבחור נכון, לאכול נכון, נותן משמעות, כי במסגרת חופש הבחירה שלנו אולי לא הכל ניתן לשינוי, אבל כן ניתן לנו לבחור מה שאנחנו אוכלים, וזאת כבר בחירה משמעותית, וגם אם נכשל בכל דבר אחר, לפחות דבר אחד עשינו נכון.

(ובהקשר אישי, בודהה בורגרס רק התאפשר כי בחרתי לא נכון, לפחות פעם אחת, ומה שהיה נראה לי נכון אז, היה נראה לי אחרת לגמרי אחרי כמה שנים, כי דרך המסעדה והצוות והלקוחות הקבועים הבנתי כמה שגיתי וזה היה אני שלגמרי לא היה בסדר וכמובן אם מדובר על עניין מרכזי כמו זוגיות וההבנות מגיעות מאוחר מדי, אז אכן נשאר בעיה, אבל לפחות כתוצאה מזה השתדלתי כן לעשות משהו נכון, ולכן נמנעתי מלסגור את המסעדה, למרות קשיים מהותיים ביותר. לא בטוח האם זה היה חכם או מועיל מבחינה אישית, אבל עדיין יתכן הבחירה בין יותר נכון לבין פחות נכון הכתיב את הדרך.)

כלומר, עדיף לא לטעות, אבל אם כבר, אז לפחות ננסה לתקן ולעשות משהו יותר נכון פעם הבא. כלומר, תמיד יש מקום לשינוי, ואף פעם לא מאוחר מדי.

תגובות ושאלות