תיאום הדרכה פרטית
0544-234407
[email protected]

WhatsApp chat
חתולים טבעוניים?2018-05-20T17:57:05+00:00

חתולים טבעוניים?

פחות קשור לדהרמה וקארמה אבל כן קשור לתזונה, אני מבקש להרחיב על התזונה שאנחנו נותנים לחתולים האהובים שלנו, ומובן שיש כאן בעיה מוסרית, כי כפי שיתכן ידוע לכם, כלבים יכולים להיות טבעוניים, אבל חתולים לא.

יתכן תגידו שיש מזון טבעוני, אבל כאן יש בעיה כפולה, כי מדובר על מזון מיובש, ועם זה גורם כמו כל המזונות היבשים לאי תפקוד כלייתי, וכמובן קשה לדעת האם תזונה צמחית עם מלא תוספים באמת מועילה להם לאורך זמן.

אני חוטר לזה שכמובן שאוכל יבש הוא נוח וגורם להכי פחות בעיות עם שכנים פחות אהודים לחתולים, ויתכן הוא גם יותר כלכלי, אבל כמי שחווה מחלה ומוות של אלה הכי קרובים אלי, חייבים להבין ולדעת שאנחנו משמעותי מקצרים את החיים שלהם. כמובן שיש הבדל משמעותי בין מזון יבש זול ולבין איכותי, ועדיין גם המזון הכי איכותי הוא מיובש, וחתולים לא היו אמורים לאכול בטבע מזון מיובש, והתוצאה היא אי תפקוד כלייתי, כל עוד שהחתול לא חלה עוד לפני כן בסרטן או סוכרת או מחלה אחרת.

כלומר, באופן זהה אלינו, מאמציהם, גם חתולים סובלים מבחירות המזון שלנו עבורם, ובאופן מצער, בדיוק כמו שרופאים עדיין ממליצים על תזונה מן החיי לבני אדם, עדיין יש וטרינרים שממליצים על מזון יבש או מעובד. מובן שהוא הכי זמין, אבל בדיוק כמו חוסר הידע וחוסר העדכון מצד רופאים, גם אצל וטרינרים מתבטא התמיכה הכלכלית של חברות מזון במוסדות החינוך הוטרינריים בעולם ובארץ בלימוד שגוי, וחוסר הבנה של מחלות וסיבותיהם. הגעתי למסקנה זאת, כי גידלתי מ-1998 לא מעט חתולים. הם התווספו די מהר ותוך שנתיים (אחרי פרידה מגרושתי) הגעתי לשבעה. במזל קבוצת חתולים זאת חיה איתי בשלמות עד 2011 (הם תמיד יכלו לצאת חופשי דרך חלון, וגם עברו איתי לתל אביב), ואז פליסיטי היתה האבידה הראשונה ונפתרה מסרטן (היא היתה חתולה לבנה (ולא חירשת), שכנראה מישהו זרק אותה ואחיה ולא יכולתי אז שלא לקחת אותה. אחיה התאקלם עם קבוצת חתולי רחוב בבניין ממול.)

במקביל לעבודה בהיי-טק ייזמתי פרויקט עיקורים, ולאורך שלוש וחצי שנים פגשתי את הוטרינר העירוני מדי שבועיים בשש בבוקר לביצוע העיקורים. אז א’, תודה, לך ד”ר מני ז”ל, עבודה מצויינת, והיינו למיטב זכרוני רק הרשות השנייה בארץ (אחרי תל אביב) שהפעילו פרויקט כזה, ועוד בשיתוף פעולה בין האוכלוסיה לבין הרשות המקומית, והפכנו עבור העמותה למען החתול (שבינתיים פשטה רגל) לפרויקט הדגל ואם דוגמה זאת עם הסיקור התקשורתי הנלווה אכן תרמה לבג”ץ החתולים ב-2004, אז מבחינתי הישג זה הוא המשמעותי בחיי (ותודה ענקית מכל בעלי החתולים בארץ לשופטת בית משפט העליון בדימוס דליה דורנר).

בכל מקרה, היה לי הזדמנות להלוות את ד”ר מני ז”ל בפגישות העיקור הקבועות שלנו, ולמרות השעה המוקדמת (6.00 עד 8.00 בבוקר) ניכרו שיחות הטלפון מלקוחות, וד”ר מני שיתף אותי בהרבה מקרים רפואיים. מתישו שאלתי אותו מה בעצם צריך לעשות, כדי שבעל החיים לא יפתח בעיות בריאותיות (השנים היו אז 2002 עד 2005, וממש לא הבנתי עדיין בתזונה), והוא בלי היסוס אמר שהתזונה קובעת, והסתייג, ואמר לפחות אצל בעלי חיים (הוא עצמו לא היה צמחוני). הוא הסביר וסיפר שחתולים שאכלו בשר נא לאורך השנים שלהם, מגיעים אליו בגיל מבוגר ביותר בגיל 20 ויותר, והוא מבצע בהם המתות חסד בגלל הזדקנות, ונדירים ביותר מקרים שחתול שחי על בשר נא מגיע אליו לפני הזדקנות מתקדמת.

הוא כן גם הוסיף שבאופן מאוד מוזר לו, גם כלבים צמחוניים מגיעים בלי מחלות לגיל מבוגר ביותר, וכנראה עבור כלב המשמעות הוא אוכל נא, ולא משנה עם זה מזון בשרי או צמחי, העיקר נא.

שמעתי עוד לפני כן השקפה זאת בהקשר של חתולים, וממאכילת חתולים ממוצא רוסית, ומדי יום האכילה כ-20 חתולים רחוב בחצר שלי עם שאריות בשר מהקצבייה מהמרכז המסחרי ממול. הצעתי לה מזון ייבש, ובתה הסבירה לי שאמה (המבוגרת בגיל ה-60) כל החיים האכילה חתולים, ושהיא טוענת שרק בשר נא מבטיחה אריכות חיים ומזון יבש או רטוב, כי מתועש בשני המקרים, הוא לא בריא להם.

גם ד”ר בועז ארד הסכים עם קביעה זאת, וגם שני וטרינרים אחרים שהכרתי.

אני אישי הלכתי בעקבות זאת לקצב, אבל חתוליי שהיו רגילים לסטייקים, דגים, וכד’ מהקייטרינג של עבודת ההיי טק שלי, סירבו לאכול, ואני שזכרתי (עדיין גם היום) היטב את שתי התרנגולות שהסתתרו מפוחדים בתוך שער הכניסה של משחטת העופות שבו לכדתי חתולים לצורך עיקור, העדפתי להאכיל אותם עם מזון יבש די איכותי (Royal Canin), אבל גם זה לאורך השנים לא עזר. חוץ ממקסי, שנחש הכריע אותו, מיקי, החתולה הראשונה שלנו (כולה שחורה, מצאנו אותה שהיתה בת שבוע עד שבועיים), נפטרה בתחילת 2013 בגיל 16, וליאון, חתול שחור לבן, שמצאתי באזור התעשייה של חולון כשקניתי משהו עבור האוטו, והוא עמד רזה בקצה החניון של אוטו דיפו, והבאתי לו מארוחת הצהריים, וכשחזרתי ראיתי שהוא אכל הכל ונעמד עדיין רעב ליד הצלחת, אז פתחתי עוד צלחת ושמתי אותו לאוטו וליאון לידו, והוא אכל. סגרתי את האוטו, התנעתי, והוא קצת נבהל, אבל הגיע בשלום הביתה, ומאז הוא היה איתי, ונפטר גם כן בגיל משוער של 15, אולי 16 בסוף 2012. הוא כנראה גדל עם כלב, כי הוא לא פחד כלל מכלבים, וכל כלב שעבר ברחוב זכה מיידי לקריאות והתקרבות מצידו. רוב הכלבים נבהלו, וכלב אמסטף גדול ממדים מהבניין היה חברו הטוב.

דונה וסינדי לקחנו כשמיקי היתה בת שנה ואני וענת החלטנו להיפרד, וכדי שמיקי לא תהיה לבד כשאני לא בבית, אז שתי האחיות התווספו. דונה פיתחה אי תפקוד כליות ונפטרה בינואר 2015, ואחותה, סינדי, נפתרה מאותה המחלה שנה אחרי זה. יתכן גם פה יש קשר לתזונה, כי בניגוד לחתולים האחרים, סינדי אוהבת עגבניות, ומדי יום אני חותך עגבנייה אחד עבור אילתית, הכלבה הזקנה שלי, וראשון סינדי מלקקת אותם. היא גם בשנים הראשונות שלה מאוד חיבבה מש מונבט, ויותר מאוחר עברה איתי לעדשים מונבטות.

(ופרידה (החתולה השביעית) אהבה ליטופים, ומאחר שרוב היום לא הייתי בבית, אז היא תמיד נעמדה בכניסת הבניין או בניינים סמוכים וחיכתה לליטופים מהדיירים (היה לה גם לו”ז קבוע באיזה בניין לבקר באיזה שעה, ולו”ז זה התחיל מדי יום בסביבות ה-04.30, כאשר השכן בקומה מעל פתח את דלתו, ופרידה כבר חיכתה לו. פרידה היתה אחד הסיבות שנשארתי באזור עד 2005, היא פשוט נהנתה מאוד. בתל אביב היא התמקמה בחזית הבניין, ומתי שהיא גילתה ששני בניינים ליד יש כנראה אוהבי חתולים רבים, היא עברה לשם, רק לעיתים הופיע כדי להגיד שלום ולנשנש משהו. מתישהו לא שבתי להחזיר את הקולר שלה שלעיתים קרובות ירד ממנה (לא הבנתי למה), ודיירת מהבניין אימצה אותה. פרידה בחרה, אז כמובן הייתי עצוב, אבל הבנתי. ושנה אחרי זה כבר לא ראיתי אותה כי הדיירת עברה דירה, אני מקווה שלפרידה היו חיים ארוכים.)

ואילתית, הכלבה הקודמת שלי (מסוג טרייר מעורבת), הגיעה לגיל 21 (אימצתי אותה אחרי מילויים, היא שוטטה בחוף הים של אילת כמו הרבה כלבים אחרים, ניזון כנראה מפרוסות לחם, שהיא עדיין אוהבת להסתיר), לא אכלה הרבה לאורך החיים שלה, וכן אוכלת עגבנייה מדי יום, אז אולי זה תרם. בשנתיים האחרונות שלה התחרשה וגם כבר לא ראתה ממש טוב, וגם הפסיקה לאיים על חתולי הרחוב שנכנסו אל הדירה (דירת חצר) כדי לאכול.

אבל, תכלית פוסט זה, הוא להציע, במידה ויש לכם אטליז קרב (או גרים כמוני ליד שוק גדול), לנסות להאכיל את החתולים בבשר חי. בכל מקרה, יש דברים שצריכים לשים לב כאן, וגישה זאת היא לא מקובלת על כולם, כדאי לפני כן לקרוא את האזהרות הקשורים לזה:

Top 10 Reasons to feed your pet raw
?Is Raw Meat Save for my Cat,
Healthy Pets,
Dr. Dobias Natural Healing,
Shirley’s Wellness Cafe,
סיפורה של מאכילה ורבים אחרים.

ניתן להתנחם בזה, שמדובר על שאריות, והפגיעה בבעלי חיים אחרים מצומצם (בתקווה).

אני בכל אופן ניסיתי לעזור לקוקי וסימון, שני חתולים שהיו כמעט 10 שנים איתי, וגם כן לבסוף אובחנו עם אי תפקוד כלייתי, והוספתי להם ומיש רצה בשר עוף נא וגם דגים נאים, ואולי זה עזר להם, אבל מסתבר שיש לנו בארץ בעיה גדולה של סלמונלה, ובמיוחד לחתולים חולים ומוחלשים, החיידק הזה רע מאוד, ושניהם (הם היו גם כבר רזים מאוד) נפתרו בינואר 2016 אחרי שנתתי להם בשר עוף (שאפילו קניתי בסופר), שכנראה היה מזוהם. (כן צריך להוסיף שבמהלך השנה וחצי מאז אובחן אי תפקוד הכלייתי היה מאוד קשה להאכיל אותם, כלומר הבאתי להם רק את הפחיות הטובות והיקרות שיש בשוק, ועדיין היה קשה. אני כן הרגשתי שהבשר, כל עוד לא מזוהם, היה בראי להם יותר.)

וכן האכלתי חתול צעיר שהיה די רזה, ולא רצה לאכול כמעט שום דבר, עם בשר עוף נא, וזה הוא אהב ואכל בתיאבון, והוא דווקא הפך לחתול רגיל, שגם (אחרי כשנה) התחיל לאכול רגיל. לבסוף ניסיתי לאמץ אותו הביתה, רק שהוא לא אוהב חברה של חתולים אחרים, וברח אל הגינה השכנה (והתיישב לבסוף בתוך גן ילדים שני בניינים ליד, ומתי שהם הלכו לפגרת קיץ, התיישב בדירת גג שני בניינים בצד השני, ולבסוף אומץ על ידי השכנה מתחת.

בינתיים, אחרי פטירתם של קוקי וסימון, אני עדיין לעיתים קונה חזה עוף, אבל צורב את הבשר במחבט, כלומר כבר לא נותן להם אותו חי, ועדיין נראה לי שזה בריא להם יותר מאשר גם מזון ייבש “סופר פרימיום”.

כלומר, מלבד הפן המוסרי, יש לנו בעיה אמיתית עם האכלה של חתולים, ואין פתרון באופק. אולי עוד הרבה שנים, מתי שבשר מתורבת יהיה בהישג יד (ראה את הקמפיין של SuperMeat לגיוס המונים), יהיה פתרון.

העמוד הבא: בחירה ומשמעות

תגובות ושאלות