תיאום הדרכה פרטית
0544-234407
[email protected]

WhatsApp chat
מיתוס החלבון2018-05-19T20:35:34+00:00

מיתוס החלבון

אם אנו שומעים דבר מה שוב ושוב מאז ילדותנו, אנו פשוט מקבלים אותו כאמת. לדוגמה, נוהגים לחזור שוב ושוב על המיתוס לפיו חלבונים מהצומח הם “לא מושלמים”, ויש “להשלים” אותם כדי לזכות בחלבונים ראויים. למעשה, כל הירקות והדגנים מכילים את 8 חומצות החלבון החיוניות (וגם את שאר 12 חומצות האמינו הבלתי חיוניות). יש אמנם ירקות שמכילים כמות גדולה או קטנה יותר של חומצות אמינו מסוימות, אולם כשאוכלים ירקות בכמות המספקת לנו את הקלוריות הדרושות, אנו מקבלים גם כמות מספקת של כל החומצות האמינו החיוניות. מאחר שהפרשות מערכות העיכול ותאי הרקמות הריריות מתחלפות ונספגות כל העת בגופנו, הרכב חומצות האמינה בדם לאחר ארוחות הוא שלם להפליא, גם אם איננו צורכים בצורה סדירה את החומצות הללו.

מעניין לציין כי אפונים, ירקות ירוקים ושעועית מכילים יותר חלבונים לקלוריה בהשוואה לבשר. אחת העובדות שלא מרבים לתת עליהן את הדעת היא, שמזונות העשירים בחלבון צמחי עשירים בדרך כלל במרכיבי תזונה נוספים ובפיטוכימיקלים. אם מרבים לאכול ממזונות אלה, אשר עשירים במרכיבי תזונה ודלים בקלוריות, מעניקים לגוף כמות גדולה של חלבון ובה בעת מציפים אותו במגוון של מיקרונוטריאנטים המגנים עליו. חלבון מן החי אינו מכיל נוגדי חימצון ופיטוכימיקלים; חלבון מן הצומח מכיל מרכיבים אלה. בנוסף, חלבון מן החי מופיע כשהוא משולב עם שומן רווי, סוג השומן המסוכן ביותר שקיים.

אפילו אנשים העוסקים בפיתוח גוף ומעוניינים להוסיף מדי שבוע מעט יותר מ-200 גרם למסת השרירים שלהם, זקוקים לתוספת של כ-7 גרם ביום מעבר לצריכת החלבונים הרגילה. אין צורך בנטילת תוספי חלבון מיוחדים כדי להעניק לגוף כמות מספקת של חלבונים לצמיחתו. אפילו ספורטאים לא זקוקים לכך. פעילות גופנית מגבירה רעב. מסיבה זו ספורטאים צורכים יותר קלוריות כדי לעמוד בדרישות הפעילות הגופנית ובאופן טבעי הם מכניסים לגופם את הכמות הנוספת של החלבונים הדרושה להם. ספורטאים בינלאומיים רבים המתקיימים מתזונה טבעונית או צמחונית מצליחים להגיע להישגים בתחרויות בינלאומיות.

לצורך מניעת חוסר הבנה חייבים להדגיש, שהגוף האנושי גודל על פי סוג החלבון שהוא מקבל. וככל שתרכובת החלבון קרובה יותר לתרכובת החלבון האנושי, כך גופנו גדל מהר יותר. מכך נובע כי הבשר שממריץ ביותר גדילה של בני אדם הוא בשר אדם. רק אחריו נמצא בשר של בעלי חיים אחרים. אבל — הוכח שצריכה של חלבון מן החי גורמת לכל מחלות המערב, שהיינו מעדיפים לא לחלות בהן.

אלה מכם שביקרו בבודהה בורגרס יתכן זוכרים פירוט של ערכים תזונתיים בתפריט עם דגש על כמות החלבונים בכל קציצה ומנה, אז כל זה כמובן כתוצאה של האמונה הרווחת שחייבים לקבל הרבה חלבון ושאין חלבון בצומח. ובגלל שיותר קל לקרב לקוח לטבעונות בצעדים קטנים, היה לי עדיף לציין כמויות חלבון, גם אם כמובן הייתי מודע לחוסר הנחיצות של כמויות חלבון בתזונה שלנו. ועדיין, רוב האוכלוסיה משוכנעת שהם חייבים הרבה חלבון, אז יש כאן טעות, והכתבות הבאות יתעמקו בנושא:

Nutrition Facts

Physician’s Committee for Responsible Medicine

Forks over Knives

Health Spectator

Prevention

14 מזונות צמחיים עשירים בחלבון

Huffington Post

Bloomberg

העמוד הבא: דיאטות טובות

תגובות ושאלות