תיאום הדרכה פרטית
0544-234407
[email protected]

WhatsApp chat
עשב חיטה2018-11-12T02:42:42+00:00

עשב חיטה (בשילוב עם ג’ינג’ר)

האתר הזה הוא המשך של האתר של בודהה בורגרס ובו ניסיתי להסביר מ-2006 איך לחיות נכון. ומי שהשתתף בסדנאות, שמעה על החשיבות של עשב חיטה ותמיד היתה גם ההסתייגות בעניין הקושי לשתות אותו, הן בגלל טעמו הן בגלל הסיכון לקבלת בחילות, ולכן במשך 12 שנה גם בהסבריי בסדנאות וגם מול לקוחות, לא שמתי עליו יותר מדי דגש, גם אחרי התרשמות חיובית אישית, כי שוב ושוב שמעתי מלקוחות שקשה להם איתו, וגם המגדל הסביר שמעבר לכמות הקטנה של שוט ביום הגוף כנראה מתקשה לעכל את העשב ובחילות הם עניין שבשגרה. ולכן גם מיקומו של העשב בתוך האתר לא היה גבוה למדי.

ועם הכמות היתה עניין, כי כמובן כטיפול מונע כמות של שוט ביום היא כנראה מועילה, אבל מה עבור כל אלה שחלו, לעיתים קרובות בסרטן, ומחפשים דרכים לשפר את תזונתם במהרה. (וזכור לי עדיין היטב ביקור של אבא, שביקש לקחת עשב עבור בתו, כי שמע שעשב יכול לרפא, והוא היה מאוד לחוץ והסתבר שהבת, אם זכור לי נכון בת 12, היתה חולה מאוד, ושאלתי מה חומרת מחלתה, והוא אמר בדמעות שנתנו לה פחות מיומיים, ושהוא ניסה הכל, ומה הייתי יכול להגיד לו. כמובן שלא לקחתי תשלום, וכמובן גם עשב חיטה לא יכול לחולל ניסים, אבל כן היו לאורך השנים לא מעט לקוחות שהיגיעו לטבעונות עקב מחלת הסרטן, ולצערי אני הבנתי שכמה לא שרדו, אבל אני כן שמתי לב שהיו שוב ושוב לקוחות שסיפרו על מאבקם, ושהם חושבים ששתייה מאומצת של עשב חיטה עשה שינוי ויתכן הציל אותם. אבל, חובה לציין, עשב חיטה יהיה מועיל בעיקר אם משנים את כלל ההתנהלות התזונתית לטובה, כלומר לטבעונאות.)

וזה גם העדות הרווחת ברשת, יש משהו בעשב חיטה, אולי תכונות שהם מכונות bio-electricity, שהם כנראה מעבר לנוטריאנטים בתוך המיץ, ועדיין לא ידוע האם הגוף אכן קולט בכלשהו צורה את הכלורופיל בתוך העשב, אבל ידעו מכל המחקרים הקליניים שנעשו, שעשב תמיד מועיל, כלומר תמיד עוזר, ולעיתים בשיטוט ברשת נתקלתי בתהיות כמה לצרוך, והתשובה שבמקרה של מחלה כמה שיותר, גם בצורה של חוקן, במידה ושתייה של כמות רצינית לא מתאפשרת. ובמובן יש רלוונטיות לכמות הנדרשת כדי לחולל את השינוי, ולקוחות לא מעטים עדכנו אותי שוב ושוב על העובדה שלעיתים מופיעים בחילות, ולכן גם אני נמנעתי משתייתו.

ועברו 12 שנה, בהם שתיתי לעיתים עשב אבל תמיד בכמות מוגבלת, וגם הכמות הקטנה עזרה לי (עם השיניים וגם עם נגע בעור ששוב הצטמצם ולבסוף נעלם, וכך חסך ניתוח להוצאותו), אבל תמיד שוב הפסקתי כי בחילות הם כמובן בעייתיים, במיוחד אם לא אוכל לנטרל אותם ביעילות.

ואז בקיץ 2018 אני מבין שג’ינג’ר (סחוט או טרי) בכמות גדולה סוף סוף מבטל לי בחילות נסיעה, שהפכו להיות כרוניים בשנים לפני, ובספטמבר גם שוב התחלתי לשתות עשב (שכמובן אני מגדל בעצמי), ואני שם לב שאני לא מקבל בחילות. רק שיום אחד לחוץ לא הספקתי לקחת את כדורי הג’ינג’ר שלי, ואחרי ששתיתי בערב עשב, התעוררתי לפנות בוקר עם בחילות די קשות, ואני שאלתי את עצמי מה עשיתי לא נכון, ולבסוף נזכרתי שלא לקחתי את כדורי הג’ינג’ר, ונפל לי האסימון, שג’ינג’ר גם מבטל בחילות עקב עשת חיטה, ואצלי הבחילות תמיד היו קשות yנמשכו שעות, אבל הפעם לקחתי מייד 8 כדורי ג’ינג’ר (4 כפול המינון המומלץ, אחרת זה לא יעיל אצלי), ותוך רבע שעה הבחילות נעלמו כאילו לא היו.

ויומיים יותר מאוחר שתיתי במיוחד הרבה עשב, ובכוונה, וידעתי שכמות כזו וגם יותר קטנה תמיד גרמה לי לבחילות, וגם פה הג’ינג’ר עשה את עבודתו. כן הרגשתי את הכמות של העשב, אבל לפחות לא בחילות.

ואחרי זה עשיתי ניסויים עם ג’ינג’ר טרי ביחד עם מיץ גזר, והסתבר שהג’ינג’ר הטרי בכמות גדולה (לפחות 5 ס”מ של גזע עבה) ביחד עם חצי ליטר מיץ גזר ו-3 עד 4 שוטים של עשב, מבטל את הטעם של העשב, ומשום מה העשב מבטל את החריפות של הג’ינג’ר, ומאז אני שותה אותם ביחד ובלי שאני יודע למה, אני מעקל את העשב יותר טוב, כלומר מרגיש פחות את הכמות, כאשר לפני כן הדרך הטובה עבורי היה להשאיר את מיץ העשב כמה דקות בתוך חלל הפה, וזה הסתדר לי משמעותי יותר טוב מאשר אם עירבבתי אותו (בלי ג’ינג’ר) בתוך מיץ גזר.

אחרי התגלית דיברתי עם 4 לקוחות שאני יודע עדיין שותים עשב חיטה, ושניים הסכימו איתי שזה לגמרי מועיל ומקל (השילוב של עשב עם ג’ינג’ר), ושניים אחרים מעדיפים להשאר עם הכמות היומית הקטנה של השוט היומי, ולא בדקו את זה עדיין. כן הבאתי את השילוב שלי לשלושה שכנים/חברים ברחוב, וכנראה מי שלא רגיל לעשב חיטה, עדיין לא מצליח לשתות את זה, אבל אני מציע שמי שצריך או רוצה לשתות כמות רצינית של עשב, אז תנסו אותו ביחד עם הרבה ג’ינג’ר, שהוא ממילא בריא בפני עצמו.

פרט לזה ניתן לכתוב הרבה על עשב חיטה, אבל בנוסף לכל העדויות ומחקרים קליניים שהראו את יעילותו, וכמובן גם העדויות שהוא מאוד יעיל ומומלץ עבור חולי סרטן, אני רק יכול לבקש להעביר את ההתרשמות האישית שלי, כאשר עניין אמיתי בעשב חיטה מצידי רק התעורר בקיץ 2012, כי אז, לגמרי במקרה, נתקלתי באינטרנט בכתבה על השפעה החיובית של עשב חיטה על בעלי חיים, והיה לי חתול אחד אהוב (בשם מקסי, הוא נהג לישון איתי רוב עונות השנה בחיבוק, גם מתי שהיה לו כבר די חם בקיץ), ומקסי ירד במשקל, ועשינו לו טיפולי שיניים ובדיקת דם, והבעיה היתה כנראה בשיניים, כי הוא כן אכל אוכל רטוב אבל לא מזון יבש.

הבאתי לו מהמסעדה עשב חיטה, ולהפתעתי המוחלטת, הוא שתה אותו, כלומר הבאתי גם מזרק מזון כדי להזריק לו את זה לפה, אבל הוא שתה את זה, ויום או יומיים אחרי זה עוד פעם. ובאופן מפליא, שבוע אחרי זה הוא שב לאכול מזון יבש, וחזר להיות חתול שמנמן ג’ינג’י לבן.

(קצת פחות משנה אחרי זה נחש או עקרב הכריעו אותו בגינה שלי במרכז תל אביב. חיפשתי אותו בהרבה מקומות דרך קריאה, אבל הוא היה כנראה בתרדמת, ולא היה יכול לענות, וגסס כמה מטרים מתחת שיח ליד חדר השינה. העומס היה גדול עלי, בהרבה, סניף חיפה נפתח זמן קצר לפני כן, והחיפושים הרשלניים שלי עלו במותו. שכנים מהבניין ליד מצאו אותו, והתקשרו אלי (היה לו תג עם מס’ הטלפון על הרצועה), ושהגעתי, גופו עדיין היה חם, אבל הוא כבר נפטר. הוא עדיין חסר לי מאוד.)

בכל מקרה, לא רק למקסי היו בעיות שיניים, אלא גם לי, אולי כי ב-21 שנים פה לא הלכתי לרופא שיניים, אבל בטוח בעיקר בגלל כמויות הגדולות של קפה ממותק ששתיתי במשך היום, ולצער במשך השנים (העבודה במסעדה תמיד לחוצה, אז קפה מרגיעה ונותן להתרכז.) התווספה שתייה של שייקים ירוקים, שזה אמנם בריא, לפחות החלק הירוק שלהם, אבל בלי פעילות גופנית מספקת יתפתחו בעיות שיניים עם השנים, וזה כמובן בגלל סוכר הפירות בתוך השייקים. אז התחלתי לשתות, וא’, הסתבר, שבכל מקרה מומלץ להשאיר את הלגימה בתוך חלל הפה לכמה דקות, כי אז הוא מתעכל יותר טוב (והסיכון להקאות מופחת בהרבה), וב’, זה לגמרי עובד עד היום, כלומר המשכתי לשתות עשב חיטה (לצד הקפה), ולפחות לשיניים זה עזר. הסיבה היא שגם השיניים הם חומר אורגני, וכן ניתן לעזור להם, וכנראה כמות המינרלים הגבוה בתוך העשב מועיל לצורך זה.

בנוסף הרגשתי באופן ברור אחרי כחודש של שתייה (בכמות של שוט עד שתיים ביום) עלייה משמעותית בכושר הריצה שלי, כלומר רצתי הרבה כל החיים, זה מאוד עזר לי, בעיקר מרגיע אותי, וקטניות מונבטות נותנים את האנרגיה, וגם שייקים ירוקים מועילים, אבל לגמרי עשב חיטה נותן להרגיש עלייה באנרגיה.

בנוסף, עלותו די נמוכה עד מאוד. מכונה חשמלית ניתן לקנות ב-1150 ש”ח (למשל בעדן טבע מרקט וגם דרך שטמפר), ומכונה ידנית ממתכת $65 וחבילת עשב עולה 12 ש”ח לכל היותר, ומחזיק ל-3.5 שוטים (תלוי באיזו עונה, בחורף ואביב החבילות יותר גדולות). במידה ואתם מתכננים להיעזר במכונה לעיתים קרובות, אז ממה ששמעתי מכמה לקוחות המכונות הידניות עשויות פלסטיק לא מחזיקות זמן רב, ולעומתם המכונות הידניות ממתכת הזולות מחזיקות ומחזיקות, כך לפחות על פי לקוחות, ולי יש עוד מכונה ישנה וממש טובה (מקורי תוצרת מי שבנה עבור אן ויגמור מכונות, באדיבות הקסם הירוק (כן שילמתי עליה, אבל היא שווה ממש), ולעומתם כמעט כל המכונות החשמליות היקרות יותר לא מחזיקות, מלבד כנראה מכונות תוצרת Oskar, שהם כנראה בנויות יותר טוב.

ואני יוכל להגיד מנסיון רב שנים, עוד מבודהה בורגרס שגידלנו מדי קיץ עשב חיטה (כי אז היו בעיות אספקה) גם לצרכים דקורטיביים, שזה ממש טריויאלי, ותמצאו מלא הסברים ברשת, וסה”כ צריכים חיטה מלאי, וקצת אדמה, וצלחות, גם ללא חורים, וכן עדיף שמש, כי זה מבטל עובש שגדל בלי שמש באזור השורש.

ואגב, העלות נמוכה של גידול או קניית עשב היא גם הסיבה שאין פרסום עליו, כי אף חברת תרופות לא תוכל להרוויח עליו.

ניתן לקרוא באינטרנט הרבה על עשב חיטה, תכליתו שהוא הופך את הגוף ליותר בסיסי, וזה מאוד מועיל תמיד, אבל במיוחד אם אתם חולים.

אבא של גרושתי חלה בסרטן לפני מספר שנים, ושתה עשב חיטה למשך ארבעה שנים באופן אינטנסיבי, ונראה שזה עזר לו ובייחוד לגילו הוא במצב מצויין.

אבל, אני חייב להדגיש עוד פעם, וגם המאמרים יסבירו לכם, רק עשב חיטה בלי שינוי לטובה בתזונה לא יעזרו משמעותית (פרט לטיפול בשיניים). מעבר לטבעונאות מתבקשת, ויעזור לכל אחד שרוצה לעזור לעצמו.

ולגבי עשב חיטה לבעלי חיים, ההצלחה שהיה לי עם מקסי ז”ל היה חד פעמי, כל יתר חתוליי נלחמו (בהצלחה) בנסיונותי לתת להם עשב חיטה. (מי שפעם ניסה לקלח חתול, יודע שהם לא לגמרי ממושמעים.)

הערה ועצה חשובה: לא מעטים שניסו עשב חיטה דיווחו על תופעה של בחילות ועייפות, והיו גם כאלה שזה קרה להם לא על השתייה הראשונה. אז א’ יתכן מדובר על אפקט של דטוקסיפיקציה, שיעלם אחרי כמה ימים, ובהחלט ניתן גם להקטין את כמות המיץ כדי להימנע מהתופע הזאת, וב’ חייבים לדעת שיש הבדל משמעותי מאוד ב-“חריפות” העשב על פי טריותו, כלומר אתם תרגישו בהבדל משמעותי בין עשב חיטה טרי לגמרי (שאולי גדלתם בעצמכם), לבין עשב שקניתם במיציה או בחנויות טבע, כלומר עשב טרי הוא כמובן משמעותי יותר בריא, אבל גם אני שהתרגלתי עליו, תמיד משאיר אותו לפחות לחצי דקה בחלל הפה לפני הבליעה, וכתוצאה הוא משמעותי יותר עדין על מערכת העיקול.

ולי אישי, במידה ומופיע לי תחושה של בחילות אחרי שתייה של עשב (לעיתים שתיתי יותר מדי), אז לפני שהבנתי את יעילותו של ג’ינג’ר בדיכוי של בחילות, לגמרי עזר לי אכילה של עדשים מונבטות. אני לא בטוח למה, אבל באופן כללי הם המזון היחידי שבמקרים כאלה ממש עוזר לי.

אתם יכולים לזהות את טריותו על פי צבע העשב, כמה שהוא יותר כהה, הוא יותר טרי. ואם רוצים עשב הכי טרי, אז כדאי לגדל בעצמכם, זה באמת קל ומעט עבודה. וכמובן עשב שעדיין לא נחתך נשאר טרי כל עוד שהוא עדיין מחובר לשורשיו.

ולמי שממש אין זמן יכול להיעזר בעשב קפוא. יתכן הוא איבד קצת ערך תזונתי, אבל לא יותר מדי. וכמובן, במידה ותגדלו את העשב בעצמכם, ונשאר לכם יותר מדי, אז ניתן להקפיא את המיץ.

ויש גם כלבים וחתולים שנהנים מהנשנוש של העשב, אבל הם לגמרי מעדיפים לנשנש אותו כל עוד שעשב החיטה עדיין מחובר לאדמה או למצא הגידול שלו. (וניסיתי להסביר זאת גם לחתולים שלי, אבל רק אחד מלא מעטים מנשנשת באופן קבוע. וכלבתי מתעלמת ממנו, אבל כן אוהבת ללעוס צמחים אחרים (ולשלשל אחרי אכילתם)).

והאבא של הבת 12 חולת הסרטן נשאר איתי בזכרון, ובלי ספק הוא היה אחד הסיבות שלא סגרתי את המסעדה, כי השנים הראשונות היו קשות, אבל אולי עזרנו לאבא אחר ובזמן, ואז זה היה שווה.

Fifty Reasons to drink wheatgrass every day

Seven Evidence Based Benefits of Wheatgrass

Thirty Five Wheatgrass Benefits

העמוד הבא: מיצי ירקות ושייקים ירוקים

 

תגובות ושאלות