תיאום הדרכה פרטית
0544-234407
[email protected]

WhatsApp chat
שינוי2018-05-20T19:01:16+00:00

שינוי

אישי, בודהה בורגרס היה גדול עלי, עשיתי טעויות, ועדיין דברים התחילו לזוז, מובן לא רק בגללי, הייתי הקטליזטור, ואתם הלקוחות, הגעתם, כי גם אתם רציתם שינוי, ולבסוף עם מאמץ משותף, השינוי נעשה.

וזה נחמד, אבל כמובן אם נסתכל על מכלול הבעיות שלנו כאן בארץ, מעט ושולי, ולא נראה שיהיה כאן טוב.

ועדיין, חובתנו להתנגד, לדרוש צדק, לתמוך, להפגין וגם לעשות, להתנדב, ולתרום מזמננו.

רובכם בעלי משפחות, ילדים, עול כלכלי, הצורך לפרנס, לא רוצים להיות לאחור מול החברים ושכנים. ועדיין, לא נגיע רחוק פה, ובלי שננסה לשנות, לא ישתנה כאן משהו.

לכן, אני מצדיע ומודה לכל אלה מכם שכבר עושים, ולדעתי לקוחות בודהה בורגרס היו הפעילים ביותר בפעילויות חברתיות, לא רק למען בעלי חיים, ואני שמח וגאה על זה, וכל הכבוד לכם, ושורות אלה מכוונים בעיקר לאלה שעדיין לא מצאו את סוג ואופי פעילותם (ויתכן מבלים את זמנם הפנוי בברים ובבתי הקפה). כי אי נקיטה עמדה היא כמו אי הליכה לקלפי, עמידה בצד, וזה גם מה שאפשר את השואה, שבוצעה על ידי מעטים, אבל רבים עמדו בצד ולא פעלו כמתבקש.

ונכון, אין סיכוי, יש יותר מדי עניינים פה, ולי אישי אין שום תקווה, ושיציל מי שיכול להציל את עצמו. בהנחה שרוב לקוחות בודהה בורגרס הם נאורים וישירים, אנחנו מיעוט ונשאר מיעוט, ולנסות לשכנע את אלה שהם לא טבעונים ויתכן לא אכפת להם מכלום, יהיה קשה, כי כיבוד של זכויות אדם, שיוון וצדק הוא לא בסדר היום הרגיל שלנו, עסוקים רובנו לשרוד ולצאת מהמינוס בבנק.

ובכל מדינה יש אנשים עם דעות שונות אבל הנזק שהם עושים במקומות אחרים הוא קטן, אבל  פה הם גורמים לשנאה, ולא פחות גרוע, גורמים להשקעה במקומות שהם לא ארץ ישראל.

סבא שלי נלחם למען עליית יהודי אירופה בזמן השואה, ונרצח לבסוף, ואמרתי לעצמי, שיתכן והיה רוצה שאנסה להמשיך וגם רק במקצת את מה שהוא האמין בו, וזה הקמה של מדינה ציונית, וציונות עבור יהודי גרמניה היתה גם מוסריות, וכל אחד כמוני ששירת ביו”ש ועשה מילויים ברצועה, יודע שהכסף שחסר ב-“פריפריה” שלנו הלך והולך לשם, והפריפריה תישאר פריפריה, ואנשים ימשיכו לא לקבל שירותים בסיסיים, כי יש כאלה שחושבים שצריכים מאחזים בכל מקום, ושחברון הוא סלע קיומנו. בדרך אנשים כאן סובלים ומתים, על סתם. וכן, פשיזם הוא פה, לא רק סממנים ממנו. (מי שלא השתכנע, יש כאן סיכום של מאמר בנושא.)

מה שתנועות הטבעונות יכול להראות לנו שאפשר אחרת, וגם אם אנחנו התייאשנו, כי מה שקורה כאן זה לגמרי לא נורמלי, והמציאות הפוליטית היא עגומה, אז מה שנותר, וזאת חובתנו, זה להתנגד ולנסות לשנות.

התחלה טובה הוא בטוח לתמוך ולהתנדב בכל הארגונים לזכויות אדם למען ארץ מוסרית ודמוקרטית ולא פשיסטית, שראש ממשלתנו תוקף, די בוודאות שהצדק איתם ולא איתו, ונתניהו עצמו יודע זאת היטב, ומובן שהוא אומר דברים כי זה מה שבוחריו רוצים לשמוע, והוא חושב שהוא צריך להחזיק קואליציה.

יתכן פעם, אולי שכבר לא נהיה פה, ינתחו את מה שהיה פה, וזאת שנאת חינם, במקרה הטראגי שלנו בין אשכנזים לבין ספרדים. מובן לי מה שקרה בהקמת ובניית המדינה, אבל בינתיים הליכוד הוא כבר לא הליכוד של בגין, ועדיין אחוזי ההצבעה לליכוד הם גבוהים אצל אלה, שלא מקבלים תקצוב, או לא מספיק תקצוב, כי אחרים מעבר לקו הירוק מקבלים אותו במקום.

האם זה צודק?

למען חסר הספק, יש לי חברים שמתגוררים בשטחים, והם שם בגלל איכות החיים והמחירים הפחות גבוהים, והם יהיו מוכנים לפנות את ביתם לצורך שלום. אבל מה עם כל אלה שתופסים מאחזים, ולמה צריך להמשיך לבנות בכל מקום, למה לא להצמיח תקווה? כיבוד החיים, גם של בעלי חיים וגם של בני אדם, זה מה שמשותף לנו הטבעונים, וזה מה שנחוץ פה, ולא אדמה של אחרים. קביעתו של יעלון, שקיצונים השתלטו על המדינה היא נכונה כבר הרבה זמן, ואם לא נתקומם, זה לא ישתנה.

–> בחזרה לדף הסיכום

תגובות ושאלות